Ugrás a fő tartalomra

Igyunk vagy ne igyunk? Hogyan és mikor igyunk kendo edzésen

Régóta sok embert foglalkoztat a gondolat: “Igyunk vagy ne igyunk edzés alatt.”

Itt most felsorakoztathatnám a tudományosan megírt dolgozatokat amik ebben a témakörben születtek és azt fejtegetik, hogy ez mennyire fontos vagy nem fontos, pro és kontra, de nem teszem. Nem teszem, mert szerintem a kendo gyakorlás folyamán nem ez a lényeg. 
Ha a kendót sport szemszögből nézném, akkor megfontolnám ezen tanulmányokat, de nem teszem. Nem teszem, mert szerintem a kendo nem sport. Igen, vannak benne versenyek, de ezek a versenyek azt a célt szolgálják, hogy fejlesszük magunkat, a saját kendónkat, és egyfajta visszajelzést adjon nekünk, hogy éppen hol tartunk. Nem a kupák és a címek miatt vannak. Ez maradjon meg a szponzor keresés és az állami támogatás megítélésének döntésekor, de ne ez legyen a fő cél. 
Itt tehát visszatérhetünk arra, hogy a kendo nem sport hanem Budo. Gyakorláskor a saját teljesítőképességünk határait feszegetjük és megpróbáljuk kitolni azt. Megpróbáljuk megtartani a szamurájoktól eredő hagyományokat, gyakorlásokat. Tradíciók teljesen áthatják a kendót. Tradícionális ruhában, felszerelésben gyakorljuk a tradícionális japán vívást. Tegyük ezt tradícionálisan is. Tegyük már meg, hogy ezt nem degradáljuk le holmi fitness alűrökkel. (természetesen nem bántani akarom a fitness terem látogatóit, sőt, de egy kendo dojoban ne viselkedjünk úgy, ahogy a fitness terembe szoktak, és természetesen a fitness terembe se viselkedjünk úgy ahogy a kendo dojoban szoktak :- ) ) 
Tudom, hogy fontos dolog a folyadék utánpótlása is, de erre megvan a lehetőség edzés elején, gyakorlás után, ha van a gyakorlás közben szünet akkor ott, viszont nem a páncélban. Ugyanúgy ahogy a páncélban nem eszünk, cigizünk, fagyizunk…stb. A páncél felvétele seizában (tradícionális ülésben) történik és levétele is seizában van. Felkötjük a tenogurit a fejünkre és ezzel megszűnik a külvilág, felvesszük a sisakunkat és csak a gyakorlás, vívás van. Csatában a szamuráj sem állt meg inni a kulacsából, hiszen levágták volna a fejét…
Sajnos, látom pár helyen, hogy edzés közben a terem sarkába fut valaki és a sisakon keresztül iszik. Miért is? Igazi fitness kendo, véleményem szerint. Egy sportember magatartása, aki szeretne kendósnak látszani. Legközelebb majd legyezteti is magát?
Nem emlékszem arra, hogy bármikor is a 8.danos mesterek az egyórás motodachiként történő vívás közben kifutottak volna inni, vagy a kulacsukból szívták volna a vízet. Őszintén mondom, hitelességüket veszítenék. 

Miyazakit sem láttam a Japán bajnokságon kulacsozni páncélban. Vegyük le a sisakot és tegyük úgy, természetesen csak akkor amikor erre alkalom van. Alkalom akkor van amikor a mester engedi (szünetet ad, vége a gyakorlásnak), nem akkor amikor magunknak keresünk alkalmat. Ne viselkedjünk illetlenül! Ha komoly vívók kibírják ivás nélkül a vívásokat, akkor próbáljuk meg mi is. Higgyük el, hogy lehet. Legyünk mi is komoly vívók!

Megjegyzések

  1. Nagyon vártam a következő írást, és ismételten egy nagyon jó írás lett, amivel maximálisan egyetértek! Köszönöm az írást! CzipCzer Gergely

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül Kyoshi: A Japán Kendo Szövetségnél létezik egy Shogo vizsgarendszer, amit hívjunk a könnyebb érthetőség kedvéért tanári fokozatnak a kendóban. Renshi, Kyoshi, hanshi fokozatok léteznek. Mindegyik fokozatnak megvan a maga feltételrendszere és megvan a szabály arra, hogy milyen vizsgát kell tenni ahhoz, hogy viselhessük ezt a fokozatot. Kyoshi fokozat esetében a feltételek a következőek: Kendo renshi 7 dan fokozattal kell rendelkezni, aki a 7. dant legalább két évvel ezelőtt-jelenleg 2021. november 30 előtt - szerezte meg. Kitétel az, hogy a jelentkezéshez szükséges renshi fokozatot a Japán Kendo Szövetségnél kellet megszerezni. Illetve a jelentkezéshez csatolni kell az adott ország szövetségének elnökének ajánlását, amiben igazolja, hogy az alábbi feltételeknek megfelel:  Azok, akik képzett Kendosok, akik elsajátították a Kendo Jitsugit és annak elméletét, és akik józanul élik életüket-szerintem

Mit jelent a 7.dan?

A kendónak van egy része, ami arról szól, hogy vizsgákon bemutassuk tudásunkat, bizonyítva magunknak, hogy sikerült eljutnunk a következő szintre. A kezdők a kyu vizsgákon, a haladók a dan vizsgákon bizonyíthatnak.  Sokszor hallom vizsgákon, hogy miért nem sikerült, amikor én annyiszor eltaláltam a másikat, jobban támadtam, mégis megbuktam…stb, kérdéseket, és keressük a válaszokat. Meg kell érteni, hogy a vizsgán nem a mennyiség, hanem a minőség lényeges. A minőségre kell törekednünk, hiszen a vizsgáztatók is a minőséget keresik a vívásunkban. Igaz, véleményem szerint amúgy is, a napi gyakorlás során is a kendónk minőségének fejlesztése a lényeg, vizsgától függetlenül. Ne a vizsga miatt kendózzunk, hanem azért mert szeretünk kendózni és a minőségét szeretnénk a vívásunknak fejleszteni. A dan fokozat egyfajta tapasztalat. Tudás és tapasztalat. A dan fokozat a kendo kúlturában az oktatók fokozata. Minél jobban érti a kendót, annál magasabb fokozatot birtokol, viszont ez feltételezi
Az előző blogbejegyzés margójára: Írásomnak nem volt célja az MKSZ vezetőségének rossz színben történő feltüntetése.  Amennyiben ők mégis úgy érezték, azért elnézést kérek.  Erdélyi Gábor