Ugrás a fő tartalomra

Open de France 2018

Idén második alkalommal kaptam meghívást Franciaország egyik legnagyobb kendós eseményére az Open de France versenyre. Idén Bárány Tibor kendo renshi 7.dan, a Főnix Klub vezetőjével utaztam együtt. Örültem a meghívásnak hiszen mégis csak Európa vezető kendo nagyhatalma hívott meg, most már másodjára. 

Erdélyi Gábor renshi 7.dan, Toyama Hiroki kyoshi 7.dan, Wako Daisuke  renshi 7.dan

Pénteken közös jigeikot szerveztek, ami jól sikerült és egyedi is volt kicsit, hiszen az amerikai válogatott is részt vett rajta. Nagyszerű lehetőség volt vívnom az amerikai és a francia válogatott tagjaival. Szerintem mindenkinek fontos, hogy ilyen eseményeken részt vegyen és használja kendója fejlesztésére. 
Az idei Open de France-ra érkezett delegáció Koreából, a Kokushikan egyetemről, és Japánból a Kanto küldöttség is ellátogatott most már hagyományosan.
Szombaton az egyéni versenyek kerültek megrendelésre. Férfi kategóriában az egyik csoportban 1-3. danosok voltak, a másikban 4-6. danos versenyzők. A női mezőnyt is két csoportra bontották. Fantasztikus mérkőzéseket láthattunk, igazi magas színvonalú kendót. A versenyzők mozgása éles volt, nagy harci szellem, kőkemény küzdelmek jellemezte a versenyt. 
Számos országból jöttek válogatott versenyzők is, a teljesség igénye nélkül: Belgiumból, Németországból, Japánból, Koreából, az USA-ból, Szerbiából, Lengyelországból és Magyarországról is. Jó volt látni végre magyar indulókat is nyugat-európai versenyen, hiszen sajnos ez nem jellemző. 
Szeretném kiemelni a magyarok közül Komjáti Tamás vívásait. Nagyon energikus, logikus vívásai voltak. Nagyszerű mérkőzésen győzte le a francia csapat kiválóságát, egyik alapemberét is két ipponnal. Kategóriájában az 1-8. közé jutásnál kapott csak ki. Kár, hogy a magyar válogatottba nem szerepel, hiszen megnézhetnénk akkor más nemzetközi versenyeken is a nemzeti csapatban. 
Gratulálok neki, mert jó kendót mutatott, olyat amilyet csak Európában az élversenyzőktől láthatunk. 
Szombat este az utolsó program a 7.danos bajnokság volt. 16 fő volt ebben a kategóriában. Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Magyarországról és Japánból indultak 7.danos mesterek. Itt Tibi is és én is indultunk. A tervem az volt, hogy a saját kendómat tudjam mutatni. Természetesen mindenki aki versenyen indul győzni szeretne, de a fő hangsúly a saját kendó bemutatásán volt. Az első mérkőzésemet simán nyertem egy francia 7.danos mester ellen. A második vívásom alatt azonban nem éreztem jól magam, nem tudtam a saját kendómat csinálni, nem ment a koncentrálás. Ez meglátszott az eredményen is. Nagyon jó tapasztalat volt, sokat tudtam tanulni belőle, remélem jövőre ezen változtatni is tudok majd és ebben fejlődni fogok.
Vasárnap a csapatversenyekkel folytatódtak a küzdelmek, női és férfi kategóriában is. Nagyon jó mérkőzéseket láthattunk ahol végül is a férfiaknál az amerikaiak második csapata nyert. 

Összességében fantasztikus eseményen vehettem részt, ragyogó szervezéssel, magas szintű kendóval találkozhattunk és csak ajánlani tudom mindenkinek, hogy ha lehet vegyen részt rajta a jövőben. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mit jelent a 7.dan?

A kendónak van egy része, ami arról szól, hogy vizsgákon bemutassuk tudásunkat, bizonyítva magunknak, hogy sikerült eljutnunk a következő szintre. A kezdők a kyu vizsgákon, a haladók a dan vizsgákon bizonyíthatnak.  Sokszor hallom vizsgákon, hogy miért nem sikerült, amikor én annyiszor eltaláltam a másikat, jobban támadtam, mégis megbuktam…stb, kérdéseket, és keressük a válaszokat. Meg kell érteni, hogy a vizsgán nem a mennyiség, hanem a minőség lényeges. A minőségre kell törekednünk, hiszen a vizsgáztatók is a minőséget keresik a vívásunkban. Igaz, véleményem szerint amúgy is, a napi gyakorlás során is a kendónk minőségének fejlesztése a lényeg, vizsgától függetlenül. Ne a vizsga miatt kendózzunk, hanem azért mert szeretünk kendózni és a minőségét szeretnénk a vívásunknak fejleszteni. A dan fokozat egyfajta tapasztalat. Tudás és tapasztalat. A dan fokozat a kendo kúlturában az oktatók fokozata. Minél jobban érti a kendót, annál magasabb fokozatot birtokol, viszont ez feltétel...

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül Kyoshi: A Japán Kendo Szövetségnél létezik egy Shogo vizsgarendszer, amit hívjunk a könnyebb érthetőség kedvéért tanári fokozatnak a kendóban. Renshi, Kyoshi, hanshi fokozatok léteznek. Mindegyik fokozatnak megvan a maga feltételrendszere és megvan a szabály arra, hogy milyen vizsgát kell tenni ahhoz, hogy viselhessük ezt a fokozatot. Kyoshi fokozat esetében a feltételek a következőek: Kendo renshi 7 dan fokozattal kell rendelkezni, aki a 7. dant legalább két évvel ezelőtt-jelenleg 2021. november 30 előtt - szerezte meg. Kitétel az, hogy a jelentkezéshez szükséges renshi fokozatot a Japán Kendo Szövetségnél kellet megszerezni. Illetve a jelentkezéshez csatolni kell az adott ország szövetségének elnökének ajánlását, amiben igazolja, hogy az alábbi feltételeknek megfelel:  Azok, akik képzett Kendosok, akik elsajátították a Kendo Jitsugit és annak elméletét, és akik józanul élik életüket-szerin...

Shinai

Egy idős távol-keleti bölcstől kérdezték egyszer, hogy a bambusz valójában fű-e, vagy fa? Ő ezt felelte: "A bambusz olyan fű, ami fává is tud nőni.” A shinai a japán kard modellje, amit a kendo edzéseken és versenyeken használnak. A shinait általában bambuszból készítik vagy szintetikus anyagból, ami úgy viselkedik, mint a bambusz. A szerkezete, hossza, súlya és egyéb adatai és a tsuba helyzete is szabályozva van. A shinai négy részből áll össze és az egyik végén, belül egy kis fém darab (chigiri), kívül három bőr szerelék, a markolaton a tsukagawa, a másik végén, a kard hegyén a sakigawa, az első egyharmadnál a nakayui (vagy nakajime) tartja össze. A tsukagawát és a sakigawát a curuval, egy erős húrral kötik össze. Ez jelképezi a kard fokát. A shinai érvényes vágórésze a kard, él oldalának első egyharmad része. Ezt hívjuk datotsubunak. A tsukagawa hossza fontos dolog kardunkon. Igazából a vívóknak kialakul, hogy milyen hosszúságú az ideális hossz. Ez összefüggésben van a v...