Ugrás a fő tartalomra

Tengu Kupa sokadszorra….

Sascha Yokoo kendo 6.dan, Erdélyi Gábor kendo renshi 7.dan


Idén ismét meghívást kaptam a Tengu Kupára. Mint az elmúlt 10 évben, most is bíróként vettem részt. Szeretek menni erre az eseményre több okból is. Az első a versenyt követő jigeiko, azaz a szabad vívás. Idén több, mint 200 fő vett részt a versenyen, és 50 csapat képviseltette magát. A víváskor a 6.danos és 7.danos mesterek a motodachik és a többiek vívhatnak velük. Mindenkinek nagyon jó lehetőség ez. Nekem, mint 7.danosnak kíváló alkalom, hogy nagyon sokféle kendóssal vívhatok, akik Európa számos országából érkeznek. Ilyenkor arra törekszem, hogy végig a saját kendómat tudjam gyakorolni, bárki is legyen az ellenfelem. A többi kendósnak azért nagyon jó lehetőség, mert nagyon sok magas fokozatú kendóssal mérhetik össze tudásukat. 
A verseny az egyéni bajnokságon két és fél perces időtartamban zajlik, majd 1 perc hosszabítás, majd hantei, azaz bírói döntés van. Találkoztam olyannnal is, aki szerint ez nem jó lebonyolítás.  Igaz, csak olyanokat hallottam így vélekedni, aki mindig csak kikapott az ilyen versenyeken, és soha nem győzött. Érdekes a győztesektől vagy a korábbi Tengu kupa bajnokaitól, sose hallottam panaszt. Nekem az a véleményem, versenyzőként, hogy néha kell ilyen versenyen is indulni, hiszen más fajta taktikát kíván és ez jó lehetőség ilyen körülmények között is felmérni felkészültségünket. Szerintem sokat tud segíteni a felkészülésben. 
A versenyen nagyon magas szintű vívásokat is láttunk, ami nem csoda, hiszen a német, holland, svájci, belga válogatott tagjait is látthattuk vívni. 

A versenyt követően a nagy eső ellenére egy remek barbecue parti volt, ahol néhány sör mellett sokat beszélgettünk régen látott barátokkal. 

Vasárnap volt a jigeiko reggel, majd ezt követően kyu és danvizsgát tartottak 4.kyutól-5.danig. A vizsgán több, mint 100 ember vett részt. Nagyon érdekes volt. 


Hazafele az úton átgondoltam újra a vívásaimat, mert véleményem szerint ebből is sokat lehet tanulni. Megérte az idén is elutaznom, és szeretnék jövőre is ott lenni. Köszönöm mindenkinek aki vívott velem, remélem ők is legalább annyira élvezték. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül

Történetem, hogy miért is nem lehetek egyelőre Kyoshi a Magyar Kendo Szövetségen keresztül Kyoshi: A Japán Kendo Szövetségnél létezik egy Shogo vizsgarendszer, amit hívjunk a könnyebb érthetőség kedvéért tanári fokozatnak a kendóban. Renshi, Kyoshi, hanshi fokozatok léteznek. Mindegyik fokozatnak megvan a maga feltételrendszere és megvan a szabály arra, hogy milyen vizsgát kell tenni ahhoz, hogy viselhessük ezt a fokozatot. Kyoshi fokozat esetében a feltételek a következőek: Kendo renshi 7 dan fokozattal kell rendelkezni, aki a 7. dant legalább két évvel ezelőtt-jelenleg 2021. november 30 előtt - szerezte meg. Kitétel az, hogy a jelentkezéshez szükséges renshi fokozatot a Japán Kendo Szövetségnél kellet megszerezni. Illetve a jelentkezéshez csatolni kell az adott ország szövetségének elnökének ajánlását, amiben igazolja, hogy az alábbi feltételeknek megfelel:  Azok, akik képzett Kendosok, akik elsajátították a Kendo Jitsugit és annak elméletét, és akik józanul élik életüket-szerintem

Mit jelent a 7.dan?

A kendónak van egy része, ami arról szól, hogy vizsgákon bemutassuk tudásunkat, bizonyítva magunknak, hogy sikerült eljutnunk a következő szintre. A kezdők a kyu vizsgákon, a haladók a dan vizsgákon bizonyíthatnak.  Sokszor hallom vizsgákon, hogy miért nem sikerült, amikor én annyiszor eltaláltam a másikat, jobban támadtam, mégis megbuktam…stb, kérdéseket, és keressük a válaszokat. Meg kell érteni, hogy a vizsgán nem a mennyiség, hanem a minőség lényeges. A minőségre kell törekednünk, hiszen a vizsgáztatók is a minőséget keresik a vívásunkban. Igaz, véleményem szerint amúgy is, a napi gyakorlás során is a kendónk minőségének fejlesztése a lényeg, vizsgától függetlenül. Ne a vizsga miatt kendózzunk, hanem azért mert szeretünk kendózni és a minőségét szeretnénk a vívásunknak fejleszteni. A dan fokozat egyfajta tapasztalat. Tudás és tapasztalat. A dan fokozat a kendo kúlturában az oktatók fokozata. Minél jobban érti a kendót, annál magasabb fokozatot birtokol, viszont ez feltételezi
Az előző blogbejegyzés margójára: Írásomnak nem volt célja az MKSZ vezetőségének rossz színben történő feltüntetése.  Amennyiben ők mégis úgy érezték, azért elnézést kérek.  Erdélyi Gábor